Dag 1. AfrejseAfrejse fra Danmark mod rejsens første stop, som er Singapore. Måltider på flyet.
Dag 2. Overnatning i Singapore
Ankomst til Singapore hvor vi får en tiltrængt pause efter den lange rejse mod Australien. Hotellet er centralt beliggende nær floden og ligger kun en kort gåtur til hjertet af byen med en bred vifte af restauranter, caféer og udendørs barer.
Dag 3. Byrundtur i Singapore
Efter en god nats søvn og en solid morgenbuffet i fred og ro, tager vi afsted på en byrundtur i storbyen. Singa og pura er de malaysiske ord for henholdsvis løve og by, og ifølge folkehistorien var det første levende væsen der blev set her en løve. En af de attraktioner vi ser på byrundturen, er The Merlion, Singapores symbol, som har et løvehoved på en fiskekrop.
Grundlæggeren af det moderne Singapore, Sir Thomas Stamford Raffles, var embedsmand i British East India Company. Han underskrev en traktat med sultanen af Johor i 1819 og etablerede Singapore som en handelsstation. Hans navn blev i 1887 føjet til det der er blevet et af verdens mest prestigefyldte hoteller, The Raffles Hotel. Det er her drinken Singapore Sling blev opfundet.
Vi tjekker sent ud fra hotellet og har mulighed for at hvile og bade, inden vi om aftenen flyver videre til Australien og Cairns via Brisbane. [M, F]. Måltider på flyet.
Dag 4. Ankomst til Australien
Om morgenen ankommer vi til Australien og staten Queensland. Staten er opkaldt efter dronning Victoria. Hun var en meget populær monark i midten af det 19. århundrede og der var ingen modstand, da hun selv foreslog Queensland i stedet for Cooksland.
Cooks fornavn var James og han havde allerede udforsket kysten fra sine skibe hundrede år tidligere. I dag bliver staten kaldt for The Sunshine State, fordi solen ofte skinner her. Fra hotellet, centralt beliggende ved lystbådehavnen, er det nemt at gå rundt i den lille by.
Om aftenen mødes vi for at følges ad til en af Cairns mest velrenommerede restauranter, Ochre. Her bliver vi forkælet med en australsk menu med lokalt producerede råvarer. Den perfekt start i Australien. [A]
Dag 5. Kuranda i regnskoven
Udflugt til det lille samfund Kuranda, der ligger i den verdensarvslistede regnskov. Her tager vi svævebanen, Skyrail - Rainforest Cableway, en 7,5 kilometer lang tur hvor vi glider frem blot et par meter over regnskovens baldakin. Luften er fuld af lyde og lugte fra den tropiske skov. Der er to stop undervejs på turen, hvor vi har mulighed for at stå af og gå på de brede gangbroer gennem den tætte vegetation.
Vi tilbringer hele dagen i regnskoven, hvor der er mere end 1.200 blomstrende planter og dyr som kænguruer, koalaer, wallabies og krokodiller.
Efter en grillfrokost tager vi del i den aboriginalske kulturarv med The Pamagirri Aboriginal Experience. Vi skal blandt andet se og lære at kaste en boomerang og spille på en didgeridoo.
Efter vores tur til regnskoven kører vi med tog tilbage til kysten, turen er afslappende og smuk og går gennem tæt bevoksning, forbi smukke vandfald og over dybe kløfter. Tilbage i Cairns er resten af dagen og aftenen fri til egne aktiviteter. [M, F]
Dag 6. Snorkling ved Great Barrier Reef
I dag skal vi endnu engang opleve et af UNESCOs verdensarvsteder - Great Barrier Reef. Efter morgenmaden begiver vi os ud på det åbne hav med katamaran til Michaelmas Cay, en sandbanke omgivet af smukke koraller og et farverigt liv under vandet. Michaelmas Cay er samtidig et havfuglereservat, og vi kan se en stor variation af arter her. De, der vil se nærmere på korallerne, kan låne snorkeludstyr ombord. Vil man prøve at dykke, kan det gøres mod et ekstra gebyr (AUD 150 for et prøvedyk). For dem, der vil udforske livet under vandet uden at blive våde, er der en glasbundsbåd. Det bliver en afslappende dag med sol og svømning.
Michaelmas Cay byder ikke på skygge, så husk solcreme, hat/kasket og solbriller! [M, F]
Dag 7. Solnedgang ved Ayers Rock
I dag forlader vi kysten og rejser ind i landet til The Outback. Flyet lander om eftermiddagen ved Ayers Rock, eller Uluru, som den verdensberømte monolit nu officielt hedder.
Sidst på eftermiddagen spejder vi mod Uluru og ser, hvordan dens røde farve ændrer sig i solnedgangen, inden vi slår os ned til en middag under stjernerne. (Bemærk venligst, at aktiviteterne på Kata Tjuta og Uluru kan ændres afhængigt af vejr, vind eller andre eksterne faktorer). [M, A]
Dag 8. Solopgang, vandring omkring Uluru og Kata Tjuta, samt Alice Springs
Vi vågner tidligt, imens det stadig er mørkt udenfor, så vi kan få lov at se de første solstråler på Uluru. Det er en magisk oplevelse og en tidlig morgen værd. Monolitten er en del af aboriginernes drømmespor og historie.
Vi kører med bus gennem det fantastiske røde ørkenlandskab, fra Yulara til Alice Springs. Alice Springs er stadig en forpost i dag, omgivet af hundredvis af kilometer af ørken og vildmark. I byen bor en stor gruppe aboriginer, Australiens oprindelige indbyggere. [M]
Dag 9. Til Victoria
I løbet af formiddagen besøger vi Alice Springs Telegraph Station, et besøg der lærer os om hvordan Alice Springs og store dele af The Outback, som vi kender det i dag, blev til. Vi forlader derefter det indre og det nordlige territorium og flyver til staten Victoria og den tidligere hovedstad i Australien, Melbourne (nu kun hovedstaden i staten).
Aftenens middag serveres på en af Melbournes bedre restauranter med en fin beliggenhed direkte ved Yarra-floden. [M]
Dag 10. Byrundtur i venlige Melbourne og vin i Yarra Valley
Vi starter dagen med at tage på en byrundtur i Melbourne, også kendt som verdens venligste by. Derefter fortsætter vi uden for bygrænsen, i Yarra-dalen, som er et af verdens bedste vindistrikter. Vi besøger to vinmarker til vinsmagning og ved en af disse benytter vi også lejligheden til at spise en dejlig frokost. Aftenens middag serveres på en af Melbournes bedre restauranter med en fin beliggenhed direkte ved Yarra-floden. [M, F, A]
Dag 11. Tid på egen hånd i og omkring Melbourne
Udover at være venlig, er Melbourne også 'Capital of Cool'. Benyt lejligheden til at nyde byen, som er nem at gå rundt i. Eller tag en sporvogn (tram) til St Kilda strand. Lidt længere væk finder man udflugtsmål som Great Ocean Road og Phillip Island inden for rækkevidde. Rejselederen står klar med anbefalinger og tips om aktuelle begivenheder. [M]
Dag 12. Til New Zealand
I dag forlader vi Australien for at fortsætte vores eventyr i New Zealand. Vi lander i Auckland efter cirka 3,5 times flyvning og stiller samtidig vores ure 2 timer frem. Med bus fortsætter vi sydpå til Rotorua. Auckland er nok New Zealands mest berømte by i udlandet, mens Rotorua nok er den mest interessante. Maorierne opdagede stedet allerede i det 14. århundrede. De europæiske kolonisatorer blev tiltrukket hertil i det 19. århundrede af de gavnlige termiske bassiner. I dag er byen og dens omgivelser en stor turistattraktion med sin sjældne skønhed og fascinerende natur. Området er også centrum for maorikulturen. Rotorua bliver vores hjem de næste to nætter og om aftenen spiser vi middag sammen på hotellet. [M, A]
Dag 13. Vulkaner og varme kilder samt Maori fest
Waimangu's vulkanske dal opstod i 1886, da Mount Tarawera eksploderede i enorme udbrud. Bjerget blev delt i to, en 17 km lang sprække opstod og 13 kratere blev skabt. Vi nyder omgivelserne med en naturskøn vandretur og sejltur på Lake Tarawera. Her får vi serveret en velsmagende picnic frokost under åben himmel. Vi fortsætter derefter til "Buried Village", samfundet, der blev begravet i aske i 1886.
Om aftenen tager vi til Maori fest med mad, musik og livlig dans. [M, F, A]
Dag 14. Fra Rotorua til Auckland
Vi starter dagen med at se New Zealands nationalfugl kiwien på National Kiwi Hatchery, inden vi forlader Rotorua og sætter kursen mod en anden verden, Tolkiens eventyrverden i The Shire. På vej til Auckland besøger vi Hobbiton, et af de mange steder, hvor Ringenes Herre og Hobbitten-trilogien blev optaget. Uanset om du har læst bøgerne eller set filmene, er det et smukt og fængslende sted at besøge. Vi ankommer til Auckland om eftermiddagen og nyder derefter en fælles middag på The Orbit in the Sky Tower. [M, A]
Dag 15. Byrundtur i Auckland
Vi bruger formiddagen sammen på en byrundtur i smukke Auckland. Turen tager os til Aucklands største seværdigheder, og slutter med at vi krydser broen Auckland Harbour Bridge. I Devonport spiser vi frokost sammen, derefter tager vi ud for at opleve Devonport på egen hånd og tager så færgen tilbage til Auckland Harbour. Aftenen er til egen disposition i denne "Sejl-by" (City of Sails). Din rejseleder kan give opdaterede tips på rejsemålet. [M, F]
Dag 16. Sydøen og Te Anau-grotterne
Vi flyver nu fra Nordøen til Sydøen og Queenstown. Herfra fortsætter vi mod Te Anau. Rejsen går gennem et smukt landskab med store fåre- og hjortefarme. Te Anau betyder "hulen med hvirvlende vand" på maori. Ved ankomsten til Te Anau er der tid til frokost og sidst på eftermiddagen tager vi båden til de berømte Te Anau-grotter, der frem for alt er kendt for deres mangfoldighed af glow worms (glødende orme). Om aftenen spiser vi middag sammen på hotellet. [M, A]
Dag 17. Milford Sound
Te Anau er udgangspunktet for stort set alle der besøger Fiordland. Fiordland er en af verdens største nationalparker og en vigtig del af Te Wahi Pounamu World Heritage Site. Området består af 14 fjorde, et væld af søer og næsten uigennemtrængelig regnskov indrammet af sneklædte bjergtoppe.
Tidligt om morgenen begiver vi os ud på dagens udflugt i noget af New Zealands smukkeste landskab. Ankommet til Milford skifter vi til en båd, som sejler os ud på fjorden. Rundt omkring rejser lodrette klippevægge sig hundredvis af meter op af havet. Her ser vi frådende vandfald, sælkolonier og måske legesyge delfiner, der nogle gange følger bådene i fjorden.
Tilbage på land går rejsen videre til Queenstown. Byen ligger smukt ved Wakatipu, Sydøens næststørste sø. [M, F]
Dag 18. Tid på egen hånd, sejltur med dampskib, gårdbesøg og grillaften
I dag gives tid på egen hånd og TEMAs rejseleder kan give tips til aktiviteter. Måske har nogen lyst til at besøge en vingård i det centrale Otago, der siges at være verdens sydligste vinregion, kendt frem for alt for sine Pinot noir-vine. Et andet tip er at tage svævebanen op til Bob's Peak, med en vidunderlig udsigt over byen og vintersportsstederne ved bjergkæden The Remarkables, hvis højeste top er 2.319 meter.
Om eftermiddagen samles vi for at sejle på Lake Wakatipu med dampskibet TSS Earnslaw, som har sejlet på søen siden 1912. Efter knap en time når vi Walter Peak High Country Farm på den vestlige bred af søen. Her får vi en demonstration af, hvordan gården drives, og også hvordan fårene drives. Det er en fremragende afslutning på vores ophold i New Zealand. Aftenens middag, en New Zealandsk grillmiddag, serveres også her. [M, A]
Dag 19. Fly til Sydney
Efter en afslappende morgen forlader vi New Zealand og flyver tilbage til Australien for at opleve metropolen Sydney. [M]
Dag 20. Sydney inkl. Operahuset
Dagen begynder med et besøg i verdens mest kendte og måske smukkeste operahus. Bygningen er tegnet af en dansk arkitekt og beklædt med svenske Höganäskikel. Som skandinaver er det nemt at føle sig hjemme.
Efter klassisk operakultur og fascinerende arkitektur fortsætter vi gennem Sydney med bus og ser det meste af det bedste denne by har at byde på. Vi ser surfernes Bondi Beach, underholdningsdistrikterne omkring Kings Cross og det livlige Chinatown. I den historiske botaniske have er der Mrs Macquarie's Chair og smuk udsigt over havnen. [M]
Dag 21. Tid på egen hånd i Sydney
Fridag og aften med god tid til at se sig omkring i byen. Sydney er en fantastisk by, som TEMAs rejseledere kender godt og kan give mange spændende tips til. [M]
Dag 22. Til vestkysten
Fra Australiens østkyst flyver vi nu over kontinentet til vestkysten til staten Western Australia og dens hovedstad Perth. Ved ankomsten begiver vi os ud på en byrundtur gennem Perth og langs Swan River. Derefter tager vi til mundingen af floden, cirka 30 minutter fra storbyen, hvor vi finder Fremantle som er en mindre by på kysten med en dejlig, afslappet atmosfære. Her tjekker vi ind i to nætter med gåafstand til både strand og havn. [M]
Dag 23. Rottnest Island
Vores sidste hele dag i Australien bliver med strand-, hav- og øliv. Med færge fra Fremantle når vi tilflugtsstedet Rottnest. Navnet kommer fra det hollandske ord for rotter, men hvad vesterlændingene troede var rotter, var et unikt pungdyr, der går under navnet quokka. Disse søde væsner byder os velkommen til deres stort set bilfrie ø. Trods dens lille størrelse har Rottnest seks forskellige levesteder som kyst, saltsøer, marskland, skov og hede samt historiske kolonibygninger. Et imponerende koralrev strækker sig rundt om øen, og dagen byder også på en badetur. Om aftenen samles vi til fælles afskedsmiddag. [M, F, A]
Dag 24. Perth til London
Nyd en fredelig morgen. Tidligt på eftermiddagen er det tid til at tage til lufthavnen for returflyvningen med Qantas, direkte fra Perth til London. [M] Måltider på flyet.
Dag 25. Hjemrejse til Danmark
Flyet går via London og vi lander hjemme i Danmark samme dag om eftermiddagen, lokal dansk tid.
Vigtigt om rejsen
Afbestillingsbeskyttelse
Rejsende kan beskytte sig mod afbestillingsomkostninger ved at tegne den afbestillingsbeskyttelse, som TEMA tilbyder, i forbindelse med bestilling af rejsen.
Læs mere her:
https://www.temarejser.dk/for-turen/andringer-afbestilling/
Flyrejsen og opgraderinger
Ønskes opgradering af siddeplads på flyet, er det vigtigt, at dette angives allerede ved bestilling eller hurtigst muligt derefter. Vi kontakter herefter flyselskabet for at kontrollere tilgængeligheden. Opgraderinger bekræftes altid med forbehold for ledig kapacitet og i henhold til det enkelte flyselskabs betingelser.
Forsikring
Det er meget vigtigt at være korrekt forsikret, og TEMA anbefaler Solids rejseforsikring.
Læs mere her:
https://www.temarejser.dk/for-turen/rejseforsikring/
Pas, visum og indrejsekrav
Den rejsende er selv ansvarlig for at have gyldige indrejsedokumenter såsom pas, visum, eTA eller ESTA. I mange lande skal passet være gyldigt i mindst seks måneder efter hjemrejse. For oplysninger om vaccinationer henvises der til vaccinationsklinik eller læge.
Læs mere her:
https://www.temarejser.dk/for-turen/pass-visum-og-indrejseregler/
Storbritannien (transit)
Ifølge gældende oplysninger kræves der normalt ikke ETA for nordiske statsborgere ved ren transit. Da ændringer kan forekomme – for eksempel ved fly- eller terminalskift – anbefaler vi dog, at man ansøger om ETA på forhånd for at undgå eventuelle problemer under rejsen.
Læs mere her:
https://www.temarejser.dk/for-turen/pass-visum-og-indrejseregler/storbritannien/
Singapore
Nordiske statsborgere behøver ikke visum ved ophold op til 90 dage. Inden ankomst skal alle rejsende udfylde et Arrival Card online.
Læs mere her:
https://www.temarejser.dk/for-turen/pass-visum-og-indrejseregler/singapore/
Australien
For indrejse i Australien kræves visum, som skal være godkendt før afrejse.
Læs mere her:
https://www.temaresor.se/infor-resan/pass-visum-och-inresekrav/australian/
New Zealand
Nordiske statsborgere skal have NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority) for indrejse i New Zealand. Derudover opkræves en international turistafgift, IVL.
Læs mere her:
https://www.temaresor.se/infor-resan/pass-visum-och-inresekrav/nya-zeeland-1/
For oplysninger om vaccinationer henviser vi til vaccinationsklinik eller egen læge.
Læs mere her:
https://www.temarejser.dk/for-turen/vaccinationer-sygeforsikring/
Før rejsen
Adapter
Der kræves adapter ved rejser til Singapore, Australien og New Zealand. Alle tre lande anvender stiktype G. Skulle du glemme adapter, kan den købes i lufthavnen, i større butikker eller i visse tilfælde på hotellet.
Ankomst
Samling for rundrejsens deltagere sker i ankomstlufthavnen, hvor TEMAs rejseleder møder gruppen i ankomsthallen. Ved visse afgange modtages gruppen i stedet af vores lokale samarbejdspartner, som holder et skilt med TEMAs navn og er til stede, indtil TEMAs rejseleder ankommer. På nogle afgange ankommer deltagerne med forskellige fly og på forskellige tidspunkter. Der kan derfor forekomme en kort ventetid, indtil hele gruppen er samlet, før afrejse fra lufthavnen.
Bagagevægt og bortkommet bagage
Hvert flyselskab har egne regler for tilladt bagagevægt afhængigt af rejseklasse og billetype. Indenrigsfly har ofte lavere tilladt vægt end internationale fly. Kontrollér altid billetten eller flyselskabets hjemmeside, da overvægt kan medføre ekstra omkostninger. Ved rejser med flere flyselskaber anbefales det at tage udgangspunkt i den laveste tilladte vægtgrænse. Eventuelle omkostninger for overvægt betales af den rejsende.
Hvis bagagen ikke ankommer, skal der udfyldes en PIR-rapport (Property Irregularity Report) ved bagagebåndet og inden toldområdet forlades. Rapporten udfyldes altid i ankomsthallen. På nogle lufthavne sker dette ved en bemandet skranke, på andre via særlige automater og i visse tilfælde via lufthavnens hjemmeside eller app. I forbindelse med anmeldelsen bliver adressen på rejsens første hotel efterspurgt; denne information findes under fanen Hotel/indkvartering. Vigtige lægemidler, værdigenstande og fornødenheder skal altid pakkes i håndbagagen.
Busser
Busserne tilpasses gruppens størrelse og lejes hos lokale, velrenommerede selskaber, som holder en for landet god standard. Langdistancebusser, som ofte anvendes i Skandinavien, findes ikke altid, og i visse tilfælde benyttes mindre busser eller jeeps for at nå mere utilgængelige områder. For at give alle en retfærdig oplevelse roterer vi siddepladser dagligt uden undtagelse; dette informeres der om ved rejsens begyndelse.
Drikkepenge
Drikkepenge er ikke inkluderet i rejsens pris. TEMAs rejseleder indsamler 5 SGD, 25 AUD og 20 NZD pr. person og sørger for fordelingen til chauffører, bagagebærere og restaurantpersonale ved fælles måltider m.m.
Fysisk aktivitet
Denne rejse er ikke en vandrerejse, men vi går en del i bymiljø, ofte på ujævnt underlag og på trapper. Der må påregnes cirka 3 kilometers gang pr. dag. For at kunne deltage i hele programmet og få den bedst mulige oplevelse anbefales rejsen ikke til personer med nedsat mobilitet.
Gruppestørrelse
For TEMA er rejsen og den rejsende i fokus. Sammen møder vi mennesker, kulturer og naturoplevelser på en nærværende, autentisk og behagelig måde. Vores gruppestørrelser afspejler dette og er en væsentlig årsag til, at mange vælger at rejse med TEMA.
Vi undgår meget store grupper for at give alle en så oplevelsesrig rejse som muligt og tilbyde rejser, der giver minder for livet.
Indførselsregler
Australien og New Zealand har meget strenge regler for indførsel af frugt, grøntsager, frø, nødder, friske fødevarer og lignende produkter. Inden ankomsten udfylder du en formular, hvor sådanne varer skal deklareres. Ved passage gennem toldområdet foretages grundige kontroller. Hvis du medbringer genstande, der er omfattet af reglerne, findes der særlige beholdere, hvor varerne kan bortskaffes inden toldkontrollen.
Det er også vigtigt at være opmærksom på, at begge lande har strenge bestemmelser for indførsel af tobak. Til Australien må du medbringe højst 25 gram toldfrit og til New Zealand 50 gram. Enhver mængde herudover skal deklareres, og der skal betales told. Reglerne gælder uanset, hvor tobaksvarerne er købt, og uanset om de pakkes i håndbagage eller indchecket bagage. Manglende deklaration kan medføre bøder.
Klima og vejrforhold
Årstiderne i Australien og New Zealand er modsatte af dem på den nordlige halvkugle. Da begge lande er meget store med lange afstande, forekommer der betydelige lokale klimavariationer.
Fra november til marts er det varmt i hele Australien, fugtigt med tropisk regn i den nordlige del. På New Zealands Nordø er klimaet subtropisk med generelt højere gennemsnitstemperaturer end på Sydøen, hvor klimaet minder mere om det, vi kender fra Skandinavien.
Påklædning
Påklædningen bør være komfortabel og tilpasset et varmt klima. Lette bomuldsplagg – kjole, skjorte, bukser eller shorts – egner sig bedst i dagtimerne og under buskørsel. Undgå syntetiske materialer og tætsiddende jeans, som let bliver for varme. Et par luftige sandaler eller gode gangvenlige sko er en fordel.
Lag-på-lag anbefales. En varm trøje eller jakke er ofte nødvendig efter solnedgang, i busser med kraftig aircondition, i The Outback samt på New Zealands Sydø, hvor aftener og morgener kan være kølige.
Medbring også regntøj, solhat, solbriller, badetøj og solcreme med høj faktor. Til udflugter og vandringer anbefales komfortable og velindgåede sportssko eller vandresko med gummisål. Ved Uluru forekommer mange fluer, så insektmiddel er nyttigt at have med.
Påklædningskoden i både Australien og New Zealand er uformel, og der er ingen grund til at medbringe slips eller mere formelt tøj, medmindre det ønskes personligt.
Tidsforskel
Singapore ligger 7 timer foran Danmark
Australien ligger 10 timer foran Danmark.
New Zealand ligger 12 timer foran Danmark.
Valuta og kontanter
Australsk dollar (AUD).
Newzealandsk dollar (NZD).
Singaporiansk dollar (SGD).
Det er individuelt, hvor mange kontanter der er behov for på rejsen, men til mindre udgifter og måltider anbefales et beløb svarende til cirka 250 danske kroner pr. dag i lokal valuta eller tilsvarende i euro eller dollar. De mest almindelige bank- og kreditkort accepteres i større butikker og restauranter. Hæveautomater findes i de fleste større byer og i lufthavnen.
For aktuelle valutakurser henvises til bank eller vekselkontor.
Læsetips
Singapore: Singapore: A Biography – Mark Ravinder Frost & Yu-Mei Balasingamchow
Australien: The Fatal Shore – Robert Hughes
Dark Emu – Bruce Pascoe
In a Sunburned Country – Bill Bryson
New Zealand: The Penguin History of New Zealand – Michael King
Come on Shore and We Will Kill and Eat You All – Christina Thompson
Med forbehold for eventuelle ændringer i programmet.
[F=Frokost M=Morgenmad A=Aftensmad]