Oplev nogle af Kinas og verdens største seværdigheder.

Rundrejse. I et behageligt tempo besøger vi Asiens nye metropol Shanghai og Xian med kejserens hær i terrakotta. Derefter venter hovedstaden Beijing med udflugter til den Kinesiske Mur, den Forbudte By og Himlens Tempel. Hertil kommer en masse aftenaktiviteter som f.eks. akrobatikforestilling i Shanghai, Tangdans i Xian, Kinesisk opera og Pekingand i Beijing.

Rejs fra kun 13 498,-
Indlæser billeder...

Rejsefakta

  • Land: Kina
  • Rejselængde: 9 dage
  • Gruppestørrelse: 20-32 personer
  • Visum kræves: Ja

Højdepunkter

  • "Alt" inkluderet, næsten...
  • Høj hotelstandard
  • Kinesisk opera
  • Middag med Pekingand
 

Afrejser

Dato Rejselængde Afrejselufthavn Grundpris Pladser
9 dage København 13 498,- 8 Bestil
9 dage København 13 998,- Mere end 10 pladser Bestil

Andre rejser i Asien

Hvad er med i prisen

  • Fly t/r Danmark
  • Samtlige overnatninger
  • 7 morgenmad
  • 7 frokoster
  • 5 middageEntreer ifølge program
  • TEMAs rejseleder

Kina

Kina
  • Befolkning: 1.323.600 000
  • Landets areal: 9.600.000 km²
  • Valuta: Yuan
  • Religion: Buddhisme, taoisme og konfucianisme (udøves ofte parallelt), minoriteter af kristne og muslimer.
  • Sprog: Kinesisk (med flere megeet forskellige dialekter). De fleste minoriteter har desuden deres egne sprog.

Dagsprogram Sommer 2012

mar-nov

Dag 1 - Afrejse

Afrejse fra Danmark.

Dag 2 - Ankomst Shanghai

Du ankommer til Shanghai, og efter told- og pasformaliteter mødes du af rejselederen. Rejsen fra lufthavnen ind til det centrale Shanghai sker med svimlende hastighed om bord på det såkaldte Magle-tog. Allerede i dag stifter vi bekendtskab med Shanghai, landets største og mest dynamiske og moderne by på en kort rundtur, hvor vi passerer den berømte The Bund langs Huangpufloden, kolonitidens mest fashionable gågade. På den anden side af vandet ser vi Shanghais nyeste bydel, Pudong, med den fantastiske, futuristiske arkitektur og nogle af Kinas højeste bygninger.

Dag 3 - Byrundtur Shanghai

Hele dagen er afsat til mangfoldige Shanghai. På dette legendariske sted bliver du i bygninger og atmosfære mindet om den tidligere hundredårige vesterlandske dominas, som i dag udgør et charmerende indslag i det kinesiske mylder.

Om morgenen besøger vi Yu Yuan-haven, bestilt og anlagt af en mandarin under Ming-dynastiet, og beliggende midt i det, som i 1800-tallet blev Shanghais "Chinatown", d.v.s. det område hvor shanghaiborgerne kunne besøge sig frit rundt under den udenlandske dominans. I dag er her et enormt mylder af smalle stræder, tehuse, faldefærdige huse og butikker.

Om eftermiddagen får du mulighed for at gå på opdagelse i Taikang Lu, et område i det tidligere French concession, der nu bobler af liv med gallerier, butikker, cafeer og restauranter. Om aftenen arrangeres et besøg til en akrobatikforestilling.

Dag 4 - Xian med byrundtur og tangdans

I dag flyver vi (ca. 2 timer 40 min) vestpå til den tidligere hovedstad Xian. Dalene rundt om byen er en af Kinas ældst beboede dele med spor helt tilbage til neolistisk tid 6.000 pr f.Kr. Under det mægtige Tang-dynasti blev Xian udbygget til en millionby med en skakternet byplan inden for de kraftige bymure.

I løbet af eftermiddagen kigger vi nærmere på bymuren, som er 12 km. i omkreds og tilstrækkelig bred til trafik i to spor. Herfra ser man silhouetten af Da Yan Ta, Den Store Pagode, bygget i 600-tallet.
Om aftenen bydes på en uforglemmelig opvisning af Tang-danse.

Dag 5 - Udflugt til Terrakottahæren

Terrakotta-hæren, som vogter over Qin Shu Huang Dis gravsted, er et af verdens mest ejendommelige og betydningsfulde fund. Stedet, der ligger ca. 30 km fra Xian, blev opdaget ved en tilfældighed i 1974. Qin Shi Huang Di begyndte gravbyggeriet i begyndelsen af sin regeringsperiode ca. 210 f.Kr. Til dette værk benyttede han hundredtusindvis af arbejdere og kunstnere, som skulpturerede den godt 8.000 mand store "hær" i naturlig størrelse (nogle generaler er 1.95 meter høje).

Dag 6 - Beijing med Himlens Tempel

Rejsen fortsætter nordpå til landets hovedstad. Beijing er et fascinerende sted. Trods 14 millioner indbyggere har de centrale dele stadig en vis bykarakter. De lave og for Beijing så typiske bygninger med stræder og alleer blandes med moderne skyskrabere. Afstandene er store, men det er alligevel let at finde vej i Beijing, da byen er kvadratisk opbygget med den store gennemskærende "Lange Freds Avenue" som hovedpulsåre.

På eftermiddagens udflugt imponeres vi af den kejserlige pragt i Tian Tan, Himmelens Tempel, beliggende i den sydvestlige del af Beijing. Det var her kejseren tog til for at give sit offer til himmelen. Langs ruten, fra Den Forbudte By, lukkes alle vinduesskodder og porte, samtidig med at aboslut stilhed er påbudt.

Dag 7 - Udflugt til den Kinesiske Mur

I dag tager vi på en heldagstur til den måske mest berømte attraktion, Den Kinesiske Mur, som snor sig som en slange i det bjergrige landskab. Allerede i 600-tallet f.Kr. blev muren bygget i sektioner af forskellige hertugdømmer. Da riget blev forenet i år 221 f.Kr., under Qin Shi Huang Di, blev sektionerne sat sammen til en sammenhængende mur. Det siges, at mere end 300.000 slaver arbejde med den i ti års tid. I dag er murens længde mere end 6.000 km og er uden tvivl et af verdens underværker-

Det burde være alle forundt, at gå netop her på et af menneskehedens absolutte storværker. På vejen tilbage til Beijing besøger vi Shi San Ling, eller som stdet også kaldes, "De Tretten Grave". Her ligger 13 af Ming-dynastiets 16 kejsere begravet. Om aftenen venter en fascinerende forestilling med smagsprøver på den kinesiske opera. Sproget bliver næppe noget problem, da oplevelsen ligger i de farverige kostumer, de stiliserede bevægelser og den meget omhyggelige sminkning. En forestilling på Peking-operaen er en total farve- og lydoplevelse.

Dag 8 - Udflugt til den Forbudte By og den Himmelske Freds Plads

I dag besøger vi Beijings største seværdighed. Den Forbudte By, er et 72 hektar stort rektangulært område med storslåede paladser, pavilloner og haver. Med et vist vemod besøger vi det Indre palads, som var kejserens private del og "fængsel for livet". Der levede han omgivet af en masse konkubiner, priser,m eunukker, præster og ministre. Alene til madlavningen havde man brug for hele 5.000-6.000 kokke. 42 kejsere fra de to sidste dynastier, Ming og Qing, regerede herfra "Riget i Midten" i næsten 500 år frem til 1911.

Vi spadserer også på verdens største plads, Den Himmelske Freds Plads, hvor regeringsbygninger, Folkets Store Hal samt Mao Zedongs mausoleum rejser sig. Resten af dagen er fri til egne oplevelser i Beijing. Du vil snart indse, at der er utallige steder at udforske i de små gader og stræder i centrum. Beijing er ikke mindst et paradis for shopping. Her findes alt fra skjorter, bluser, vindjakker og slips i silke til kunsthåndværk i lak og jade, antikviteter og lidt specielle souvenirer som spisepinde og kuglerammer.

Om aftenen spiser vi en kulinarisk middag. Vi skal prøve pekingand, grillet over trækul og serveret i tynde pandekager.

Dag 9 - Hjemrejse

Om formiddagen flyver vi hjem til Danmark.

Resumé

Dag 1

Afrejse fra Danmark.

Dag 2

Ankomst til Shanghai. Udflugt til the Bund. Frokost og middag. To overnatninger på hotel i Shanghai.

Dag 3

Byrundtur i Shanghai med Yu Yuan-haven, "Chinatown" og Taikang Lu. Morgenmad og frokost.

Dag 4

Flyrejse Shanghai - Xian. Besøg på Xians bymur og ved Vildgåspagoden. Morgenmad, frokost og middag med Tang-opvisning. To overnatninger på hotel i Xian.

Dag 5

Udflugt til Terrakotta-hæren. Morgenmad, frokost og middag.

Dag 6

Flyrejse Xian - Beijing med udflugt til Himlens Tempel. Morgenmad og frokost. Tre overnatninger på hotel i Beijing.

Dag 7

Udflugt til den Kinesiske Mur. Om aftenen Kinesisk Opera. Morgenmad, frokost og middag.

Dag 8

Udflugt til den Forbudte By og den Himmelske Freds Plads. Morgenmad, frokost og middag med Pekingand..

Dag 9

Beijing - Danmark. Morgenmad.

Hvad er med i prisen

  • Flyg t/r Skandinavien
  • Samtliga övernattningar
  • 7 frukostar
  • 7 luncher
  • 5 middagar
  • Inträden enligt program
  • TEMA-reseledare
  • Prisavdrag om du bokar flyg på egen hand, 5 500:-

Kina

Kina
  • Befolkning: 1.323.600 000
  • Landets areal: 9.600.000 km²
  • Valuta: Yuan
  • Religion: Buddhisme, taoisme og konfucianisme (udøves ofte parallelt), minoriteter af kristne og muslimer.
  • Sprog: Kinesisk (med flere megeet forskellige dialekter). De fleste minoriteter har desuden deres egne sprog.

Dagsprogram Vinter 2012/13

mar–nov

Dag 1 - Afrejse fra Danmark

Afrejse fra Danmark.

Dag 2 - Ankomst Shanghai

Du ankommer til Shanghai, og efter told- og pasformaliteter mødes du af rejselederen. Rejsen fra lufthavnen ind til det centrale Shanghai sker med svimlende hastighed om bord på det såkaldte Magle-tog. Allerede i dag stifter vi bekendtskab med Shanghai, landets største og mest dynamiske og moderne by på en kort rundtur, hvor vi passerer den berømte The Bund langs Huangpufloden, kolonitidens mest fashionable gågade. På den anden side af vandet ser vi Shanghais nyeste bydel, Pudong, med den fantastiske, futuristiske arkitektur og nogle af Kinas højeste bygninger.

Dag 3 - Byrundtur Shanghai

Hele dagen er afsat til mangfoldige Shanghai. På dette legendariske sted bliver du i bygninger og atmosfære mindet om den tidligere hundredårige vesterlandske dominas, som i dag udgør et charmerende indslag i det kinesiske mylder.


Om morgenen besøger vi Yu Yuan-haven, bestilt og anlagt af en mandarin under Ming-dynastiet, og beliggende midt i det, som i 1800-tallet blev Shanghais "Chinatown", d.v.s. det område hvor shanghaiborgerne kunne besøge sig frit rundt under den udenlandske dominans. I dag er her et enormt mylder af smalle stræder, tehuse, faldefærdige huse og butikker, som er spændende at gå rundt blandt. 


Om eftermiddagen får du mulighed for at gå på opdagelse i Taikang Lu, et område i det tidligere French concession, der nu bobler af liv med gallerier, butikker, cafeer og restauranter. Om aftenen arrangeres et besøg til en akrobatikforestilling.

Dag 4 - Xian med byrundtur og Tangdans

I dag flyver vi (ca. 2 timer 40 min) vestpå til den tidligere hovedstad Xian. Dalene rundt om byen er en af Kinas ældst beboede dele med spor helt tilbage til neolistisk tid 6.000 pr f.Kr. Under det mægtige Tang-dynasti blev Xian udbygget til en millionby med en skakternet byplan inden for de kraftige bymure.


I løbet af eftermiddagen kigger vi nærmere på bymuren, som er 12 km. i omkreds og tilstrækkelig bred til trafik i to spor. Herfra ser man silhouetten af Da Yan Ta, Den Store Pagode, bygget i 600-tallet.Om aftenen bydes på en uforglemmelig opvisning af Tang-danse.

Dag 5 - Udflugt til Terrakotta-hæren

Terrakotta-hæren, som vogter over Qin Shu Huang Dis gravsted, er et af verdens mest ejendommelige og betydningsfulde fund. Stedet, der ligger ca. 30 km fra Xian, blev opdaget ved en tilfældighed i 1974. Qin Shi Huang Di begyndte gravbyggeriet i begyndelsen af sin regeringsperiode ca. 210 f.Kr. Til dette værk benyttede han hundredtusindvis af arbejdere og kunstnere, som skulpturerede den godt 8.000 mand store "hær" i naturlig størrelse (nogle generaler er 1.95 meter høje).

Dag 6 - Beijing med Himlens Tempel

Rejsen fortsætter nordpå til landets hovedstad. Beijing er et fascinerende sted. Trods 14 millioner indbyggere har de centrale dele stadig en vis bykarakter.  De lave og for Beijing så typiske bygninger med stræder og alleer blandes med moderne skyskrabere. Afstandene er store, men det er alligevel let at finde vej i Beijing, da byen er kvadratisk opbygget med den store gennemskærende "Lange Freds Avenue" som hovedpulsåre. 


På eftermiddagens udflugt imponeres vi af den kejserlige pragt i Tian Tan, Himmelens Tempel, beliggende i den sydvestlige del af Beijing. Det var her kejseren tog til for at give sit offer til himmelen. Langs ruten, fra Den Forbudte By, lukkes alle vinduesskodder og porte, samtidig med at aboslut stilhed er påbudt.

Dag 7 - Udflugt til den Kinesiske Mur

I dag tager vi på en heldagstur til den måske mest berømte attraktion, Den Kinesiske Mur, som snor sig som en slange i det bjergrige landskab. Allerede i 600-tallet f.Kr. blev muren bygget i sektioner af forskellige hertugdømmer. Da riget blev forenet i år 221 f.Kr., under Qin Shi Huang Di, blev sektionerne sat sammen til en sammenhængende mur. Det siges, at mere end 300.000 slaver arbejde med den i ti års tid. I dag er murens længde mere end 6.000 km og er uden tvivl et af verdens underværker.


Det burde være alle forundt, at gå netop her på et af menneskehedens absolutte storværker. På vejen tilbage til Beijing besøger vi Shi San Ling, eller som stdet også kaldes, "De Tretten Grave". Her ligger 13 af Ming-dynastiets 16 kejsere begravet.

Om aftenen venter en fascinerende forestilling med smagsprøver på den kinesiske opera. Sproget bliver næppe noget problem, da oplevelsen ligger i de farverige kostumer, de stiliserede bevægelser og den meget omhyggelige sminkning. En forestilling på Peking-operaen er en total farve- og lydoplevelse.

Dag 8 - Udflugt til den Forbudte By og den Himmelske Freds Plads

I dag besøger vi Beijings største seværdighed, Den Forbudte By, er et 72  hektar stort rektangulært område med storslåede paladser, pavilloner og haver. Med et vist vemod besøger vi det Indre palads, som var kejserens private del og "fængsel for livet". Der levede han omgivet af en masse konkubiner, priser,m eunukker, præster og ministre. Alene til madlavningen havde man brug for hele 5.000-6.000 kokke. 42 kejsere fra de to sidste dynastier, Ming og Qing, regerede herfra "Riget i Midten" i næsten 500 år frem til 1911. 


Vi spadserer også på verdens største plads, Den Himmelske Freds Plads, hvor regeringsbygninger, Folkets Store Hal samt Mao Zedongs mausoleum rejser sig. Resten af dagen er fri til egne oplevelser i Beijing. Du vil snart indse, at der er utallige steder at udforske i de små gader og stræder i centrum. Beijing er ikke mindst et paradis for shopping. Her findes alt fra skjorter, bluser, vindjakker og slips i silke til kunsthåndværk i lak og jade, antikviteter og lidt specielle souvenirer som spisepinde og kuglerammer.
Om aftenen spiser vi en kulinarisk middag. Vi skal prøve pekingand, grillet over trækul og serveret i tynde pandekager.

Dag 9 - Hjemrejse

Om formiddagen flyver vi hjem til Danmark.

Resumé

Dag 1

Afrejse fra Danmark.

Dag 2

Ankomst til Shanghai. Udflugt til the Bund. Frokost og middag. To overnatninger på hotel i Shanghai.

Dag 3

Byrundtur Shanghai med Yu Yuan-haven, "Chinatown" og Taikang Lu. Morgenmad og frokost.

Dag 4

Fly Shanghai – Xian. Besøg på Xians bymur og ved Vildgåspagoden. Morgenmad, frokost og middag med Tangdans-opvisning. To overnatninger på hotel i Xian.

Dag 5

Udflugt til Terrakotta-hæren. Morgenmad, frokost og middag.

Dag 6

Fly Xian – Beijing med udflugt til Himlens Tempel. FMorgenmad og frokost. Tre overnatninger på hotel i Beijing.

Dag 7

Udflugt til den Kinesiske Mur. Om aftenen Kinesisk Opera. Morgenmad, frokost og middag.

Dag 8

Udflugt til den Forbudte By og den Himmelske Freds Plads. Morgenmad, frokost og middag med Pekingand.

Dag 9

Beijing – Danmark. Morgenmad.

Billeder & film

Rejseledere

Denne side bliver snart opdateret med info om, hvilke rejseledere, der plejer at lede rejsen.

Værd at vide

I grundprisen indgår

Flyrejse til Shanghai og retur fra Beijing, øvrige transporter og indenrigsfly ifølge program, del i dobbeltværelse, måltider ifølge rejsefakta, Temas rejseleder, samtlige udflugter og entreer i det rodinære program, hvor intet andet er anført.

Valuta:

Den kinesiske valuta hedder Yuan som er opdelt i 10 jiao (1 jiao=100 fenn). Man kan købe kinesisk valuta i Danmark igennem Forex. Veksling i Kina sker på hotellernes vekslingskontor. Det er nemmest at medbringe US-dollar da danske kroner nogle steder kan være svære at veksle. Desuden får du en noget dårligere kurs. De fleste kreditkort kan benyttes på hotellerne, i større butikker og restauranter. Hvis du ønsker at deltage i ekstra udflugter samt arrangerede aftenarrangementer, betales disse i US-dollar. Rejsen inkluderer måltider ifølge rejsefakta. Da helpension indgår de fleste dage ligesom aftenarrangementer (Pekingand, Tangdans m.m.) behøver du ikke medbringe så mange lommepenge. Dog skal du selv betale for drikkevarer. I Kina drikker man fortrinsvis mineralvand eller øl til maden. Kinesisk vin er rimelig sød i forhold til vesterlandsk smag. Når du beregner dine lommepenge, så husk på, at Kina er et eldorado for shopping. Der er mange varehuse og butikker, ikke kun de statsejede såkaldte Friendship Stores. Morgenkåber, bluser, skjorter, slips m.m. i silke, kunsthåndværk i lak og jade, antikviteter, pudsige souvenirs som kuglerammer, spisepinde, kinesiske tuschmalerier m.m.

Klima og beklædning:

I takt med at det kinesiske samfund forandres, begynder kineserne mere og mere at "klæde sig ud". Medbring gerne lidt "finere" tøj til om aftenen. I øvrigt er atmosfæren selv på de bedre hoteller relativ uformel. Om dagen går man i løst og afslappet tøj. Det er vigtigt at medbringe gode sko med lav hæl og gummisål (den kinesiske mur kan være glat hvis det har regnet). Udstyret er naturligvis afhængig af årstiden.Se klimatabellen for oplysninger om temperaturer og nedbør. Hele Kinas klima (med undtagelse af de enorme områder med halvørken i nordvest, langs den gamle Silkevej) styres af monsunvindene og luftfugtigheden er meget høj om sommeren. Om sommeren rejser man i let bomuldstøj (hotellernes vaskeservice fungerer hurtigt og godt). På de tidlige forårsrejser samt om efteråret klæder man sig efter "lag-på-lag princippet". Medbring en trøje eller en let jakke. Regn forekommer oftest som kortvarige regnskyl. Det er sjældent at man oplever vedvarende regn. Medbring en regnjakke eller en paraply.
Rejsetasken skal være rimelig holdbar, da den ofte i forbindelse med flyrejserne udsættes for en ublid behandling.

Drikkepenge:

Drikkepenge til hotellernes bagagebærere og restaurantpersonale ved fælles måltider står TEMA Rejser for. Drikkepenge til lokalguider og chauffører i løbet af rejsen er sværere at inkludere, da deres service er personlig og kan opfattes forskelligt af den enkelte. Vi vil dog understrege at det er helt frivilligt at give drikkepenge.
I Kina er drikkepengesystemet meget udbredt i turistsektoren. Det udgør en stor del af lønnen for chauffører og lokal-/nationalguider. Rundrejserne inkluderer en større del af drikkepengene, men regn med at give et mindre beløb i drikkepenge. Rejselederen informerer om dette.

Landekode

Forvalgsnummer til Kina: +86.

Øvrigt:

Medbring gerne en sammenklappelig shoppingtaske/rygsæk. Man medbringer ofte mere bagage på hjemrejsen pga. diverse shopping, en da man rejste ud. Busserne i Kina er af god kvalitet, men har ikke altid samme standard som i Skandinavien. De kan nogle gange opleves som "hårde". Det er dog sjældent et problem i forbindelse med byrundture og de bustransporter i rejseprogrammet, der er korte. I øvrigt er det ikke tilladt at medbringe spiritus på indenrigsflyvninger i Kina.

Pas og visum

Der kræves visum for indrejse til Kina. Dette søges på

Chinese Visa Application Service Center,
Classensgade 34
2100 København Ø.

(tlf. 70 20 93 08, kl. 09.00-1500.
E-mail: denmarkcenter@visaforchina.org).

Prisen er ca. kr. 250,- samt en ekstra serviceafgift på mellem kr. 275,- og 563,- pr. person. Vær opmærksom på, at der betales højeste serviceafgift for ansøgning pr. post, samt at der er meget omstændige retningslinier herfor. Ansøgningsskema skal afleveres sammen med pas og et pasfoto. Ansøgningsskema og vejledning kan hentes her


Det er kundens eget ansvar at have gyldigt visum til Kina!
DER KAN TIDLIGST ANSØGES OM VISUM 1 MÅNED INDEN AFREJSE!

PAS OPLYSNINGER
Vi beder dig om at oplyse pasnummer og fødselsdato på de rejsende ved bestilling af rejsen. Disse oplysninger kræves når vi bestiller flybilletter til indenrigsflyvingerne.

TEMA kan ikke være ansvarlige for følgerne af hvis en rejsende mangler sit pas og/eller visum. Det er den rejsendes eget ansvar! Vi tager forbehold for eventuelle ændringer i visumreglerne.

Læs mere her

Pas & visum

Hotel

Shanghai Xing Yu Oriental Bund Hotel

386 RenMin Road, Huangpu district, SHANGHAI

Telefon: +86 21 633 388 88

Fax: +86 21 633 300 00

Grand New World Hotel

172 Lian Hu Road, XIAN

Telefon: +86 29 8721 6868

Asia Hotel

8 Xinzhong Xijie, Gongti Beilu, BEIJING

Telefon: +86 10 650 077 88

Fax: +86 10 650 080 00