Dag 1 - Afrejse
Afrejse fra Danmark.
Dag 2 - Ankomst til Delhi med byrundtur
Du ankommer til Delhi tidligt om morgenen, og kører direkte vil vores hotel for morgenmad og lidt afslapning.
Ved frokosttid tager vi på en byrundtur i Indiens hovedstad med besøg ved historisk interessante steder. Det bliver en rejse tilbage i tiden med det britiske Nye Delhi, med parlamentet, det imponerende India Gate og præsidentpaladset. Vi besøger også Indiens ældste moské med den tandstiklignende minaret, Qutab Minar, der med sine 72 meter anses som et af Islams underværker.
Vi fortsætter ind i Gamle Delhi, hvor vi går gennem de myldrende og krydderiduftende bazarkvarterer frem til Jama Masjid, Indiens største Moské. På rundturen passerer vi også gamle historiske bygninger som det Røde Fort ved Yamunafloden, bygget i 1648 af mogulkejseren Shah Jahan. Afslutningsvis besøger vi Humayuns mausoleum.
Dag 3 - Varanasi
Alle Indiens religioner er fascinerende, og i dag flyver vi til Varanasi. Hertil valfarter millioner af hinduiske pilgrimme. Her mener man, at guderne Shiva og Parvati giftede sig.
Det er hinduernes helligste by, men Varanasi har også stor betydning for buddhismen. I Sarnah, hvor Buddha holdt sin første prædiken for sine lærlinge, kan man fornemme historiens vingesus blandt ruinerne, nu beliggende i et smukt parklandskab. Vi går også en lille tur i hjorteparken.
Dag 4 - Bådtur på Ganges og erotisk tempel
I de tidlige morgentimer kulminerer aktiviteten ved Ganges breder og på de trapper, såkaldte ghats, der fører ned i vandet. På en bådtur i solopgangen ser vi, hvordan Varanasi vågner til live og pilgrimmene strømmer ned mod floden. Fordybet i bøn eller meditation står fromme mænd og kvinder i vand til livet ude i det ikke alt for klare vand.
Efter morgenens oplevelse flyver vi videre til yderligere et af Indiens forunderlige og fascinerende steder, Khajuraho, med de 1000-år gamle, erotisk udsmykkede templer.
Af de oprindelige 85 templer findes der i dag 22, i hvilke kongerne lod afbilde den hinduiske gudelære med Shiva, Vishnu, Brahma og jainismens profeter. Tilværelsen efter døden var et vigtigt anliggende, men deres virkelige interesse drejede sig om livet med dets daglige fornøjelser i form af jagt, fest, musik og dans, samt den side af livet som vesterlandsk snerperi ikke taler om. Uden blusel portrætteres i Khajurahos tempel den sensuelle kærlighed mellem mænd og kvinder i de mest intime og ofte akavede kropsstillinger. Rent erotisk eller et religiøst udtryk for mystiske principper, med den rette indstilling bliver du rigeligt belønnet, da du her finder højdepunkterne af den hinduiske skulptur med snoede, sammenflettede og sindrige former, menneskelige og guddommelige, som pulserer af liv.
Dag 5 - Mogulpalads
Vi forlader Khajuraho for at rejse mod Jahnsi. På vejen besøger vi Orcha, hvis middelalderlige storhedsperiode man kan fornemme blandt paladser og templer, bygget af Bundela-kongerne i 1500- og 1600-tallet. Mogulpaladset Jehangir Mahal med sit hattelignende tårn byder på en skøn udsigt fra højplateauet.
Efter frokost rejser vi videre med tog (ca. 2,5 time) mod Agra, hvor vi spiser middag, og bor i to nætter.
Dag 6 - Taj Mahal
I dag tager vi en rundvandring i Agrafortet med det berømte Jasmintårn. Her sad, i hans sidste leveår, mogulen Shah Jahan fængslet og kunne se over til hans elskede hustrus imponerende gravmonument, Taj Mahal, et af verdens underværker.
Da dette universelle kærlighedsbevis, helt i hvidt marmor, blev bygget til hustruen Mumtaz Mahal, blev der ikke sparet på noget. En helt ny by blev skabt af 20.000 dygtige kunsthåndværkere og bygningsarbejdere. Taj er et mesterværk ned til mindste detalje. I Mumtaz sarkofag, udført i agat, lapis, lazuli, karneol og blodsten kan en 2,5 cm høj blomst indeholde 60 forskellige stenindlægninger.
Dag 7 - Fathepur Sikri
Den indholdsrige rundrejse går nu gennem et indisk landområde til et af moguldynastiernes mægtigste steder, den forladte men monumentalt pragtfulde by Fathepur Sikri. Byen blev bygget af mogulherskeren Akbar, der fik fjernet en hel bjergryg og anlagt en kunstig sø, der var 32 km i omkreds. Fathepur Sikri med palads, forsvarsanlæg og en moské var dimensioneret til at rumme 10.000 troende, men blev forladt efter bare 14 år.
Om aftenen ankommer vi til Ranthambore. Denne nationalpark ligger smukt mellem to bjergformationer, Ran og Thabhore, der også har givet navn til tigerreservatet. Ranthambhore dækker i dag et areal på cirka 1.300 km², hvor den del der regnes som tigerreservat, og hvor al bosættelse er forbudt, dækker omkring 400 km² . I 1973 blev Ranthambhore en del af Project Tiger, og modtog statsstøtte til at bevare dens tigerbestand.
Dag 8 - Tigersafari
I morgengryet tager vi ud i parken på den første af dagens to game-drives.
Det føles som at træde direkte ind i Rudyard Kiplings verden med farverige påfugle, legesyge languraber og forskellige slags hjorte, der fredeligt græsser mellem træerne. Andre dyr der også trives i parken er vildsvin, desmerdyr og den sky læbebjørn.
Frokost serveres på lodgen, hvor vi slapper af, inden vi tager ud på en game-drive om eftermiddagen for, med lidt held, at se verdens største kattedyr, tigeren. Ranthambhore betragtes som en af de bedste nationalparker i Indien for dem, der vil opleve dette majestætiske dyr i frie omgivelser.
Dag 9 - Ratjasthan
Fra junglen kører vi ind i det mere golde Rajasthan, Indiens måske mest fængslende delstat. Her har indbyggerne, rajputherne, en krigerisk fortid med konstante kampe mod indtrængende.
Der er fæstninger og borge på næsten hver eneste klippetop. Vi besøger Maharadjapaladset og Vindenes palads, Hawa Mahal, der måske mere er en facade end et palads. Det var her paladsets kvinder kunne se ud over byens liv uden selv at blive set.
Dag 10 - Amber fortet og frivilligt arbejde
Dagen indeholder spændende og inspirerende oplevelser. Vi starter med at besøge Amber Fort på samme måde som tidligere tiders maharajaer - ridende på fantasifuldt udstyrede og elegant dekorerede elefanter. I Amberpaladset findes et af verdens bedst bevarede spejlkabinetter, hvor man føler, at man befinder sig inde i en diamant.
Resten af dagen er afsat til et interessant besøg ved et såkaldt "I-India"projektområde. Her findes en skole, der huser cirka 250 skoleelever, både drenge og piger fra de nærliggende byer. På området er der også et lille sygehus og et mødested. Vi bydes velkomne af organisationen og får en indledende rundvandring for at gøre os bekendt med arbejdet. Derefter deltager vi i skolearbejdet i klasseværelset og biblioteket. En let vegetarfrokost (ikke stærk) serveres, og senere er der mulighed for at deltage i lege og aktiviteter som computerlære, sang og dans sammen med eleverne. Du kan også hjælpe til i køkkenet, på sygehuset. i værkstedet eller spille en let omgang cricket - alt afhængig af interesse og kundskab.
Glad over en givende dag, og måske en smule træt, returnerer vi til hotellet.
Dag 11 - Bombay/Mumbai og Shantaram
Om morgenen forlader vi Jaipur for at rejse sydover til kysten, nærmere bestemt til millionbyen (18 millioner) Bombay, eller Mumbai som den nu officielt hedder.
Indien byder på mange kontraster, og i løbet af rejsen vil du sikkert få flere kulturchock. Mumbai byder på ufattelige kontraster, og vi tager del i flere af dem. Vores besøg starter med en gåtur gennem slumkvarteret Daravi, der skildres indgående i den moderne klassiker og bestseller Shantaram, skrevet af Gregory David Roberts.
Byturen fortsætter videre med bus via Dhobi Ghat, hvor vasketøjet hænger tæt, til Victoria Terminus med den smukke koloniale arkitektur.
Vi spiser frokost, hvis der er ledige pladser, på korrespondenternes lokale favoritsted Leopolds Café.
Om eftermiddagen fortsætter byrundturen langs havet og promenaden The Queens Necklace til Mani Bhaven, hvor vi får en dybere indsigt i Mahatma Ghandis liv.Bombay/Mumbai
Dag 12 - Elefantgrotterne
Efter tidlig morgenmad tager vi båden fra India Gate, og ser det smukke Taj Hotel fra havet, når vi krydser Mumbais havn til Elephanta Caves. De detaljeret udsmykkede grotter viser blandt andet Shiva med de tre ansigter, der repræsenterer skaberen, bevareren og ødelæggeren. I sin 1.200 år lange historie har stedet haft mange besøgende, deriblandt de portugisere der selv viste sig som ødelæggere, og efterlod dele af grottetemplet i ruiner.
Om eftermiddagen flyver vi over det indiske subkontinent til øst og byen Chennai, måske mere kendt under navnet Madras.
Dag 13 - Mamallapuram og Chennai
Dagen begynder med en busudflugt til det relativt nærliggende Mamallapuram, perfekt beliggende på udposten af en klippekant mellem strand og lagune. Det specielle tempelkompleks omfatter blandet andet et stort antal grottetempler, stentempler samt bjergvægge dækket med skulpturerede basreliefer. De menes at være nogle af verdens største. Det, der har fået mest opmærksomhed, er det såkaldte Kysttempel ved ved kanten af havet, der er tilegnet den opgående sol. Dette tempel er med på Unescos verdensarvsliste.
Om eftermiddagen koncentrerer vi os om Chennai. Vi ser blandt andet et tempel tilegnet guden Shiva, St. Georges fort, Marina Beach og San Thome Cathedral.
Dag 14 - Togrejse til Mysore
Vi står tidligt op for at spise morgenmad (eller medbringer en morgenmadspakke på rejsen). På den interessante togrejse får du mulighed for at læse, hvile eller betragte det altid fascinerende folkeliv.
Ved ankomsten til Mysore checker vi ind på det centrale hotel, og om eftermiddagen besøger vi blandt andet Maharajapaladset fra begyndelsen af 1900-tallet. Vi oplever også handlen og hverdagslivet, når vi besøger det lokale Devraja, blomster- og grøntsagsmarkedet, hvor vi fascineres af intensiteten i farver og duftene af krydderier, blomster og meget andet. Overalt mødes du af glade og nysgerrige blikke. Her er der gode fotomuligheder. Lige ved siden af ligger hovedgaden, der byder på flere shoppingmuligheder, hvis du ikke allerede har fundet det du vil købet med hjem.
Dag 15 - Sirangapatna
På turen videre fra Mysore til Bangalore besøger vi Srirangapatna, eller Seringapatam, som det også hedder. Det bliver et stort religiøst, kulturelt og historisk tempelbesøg. Efter besøget kører vi til Bangalores lufthavn for at tage indenrigsflyet til Cochin.
Delstaten Kerala, "Guds eget land", byder os velkommen med varme og højere luftfugtighed. Kokospalmerne svajer i overflod langs vejene og kysten. Maden bliver nu også stærkere, og lokalbefolkningen, der er et eklektisk mix af en lang international historie, byder os varmt velkommen.
De kinesiske fiskenet i byens havneindløb er berømte, og hver dag trækker de store mængder fisk i land, hvilket vi kommer til at opleve.
Dag 16 - Cochin og Kathakali
Dagen bliver en blanding af europæisk og indisk historie, da portugisere, hollændere og briter alle har efterladt sig synlige spor. Vi besøger St Francis-kirken, bygget i 1503 af en portugiser. Det var her Vasco da Gama blev begravet, og selv om hans krop blev sejlet hjem til Lissabon 14 år efter hans død, er gravstenen blevet bevaret. Det hollandske palads bliver også et interessant besøg, når vi går gennem de jødiske kvarterer.
Kerala, med Kochi som centrum, er kendt for den farverige dramatiske dans Kathakali. Den er hele 1500 år gammel. Maskerne og kostumerne er imponerende, sammen med de 24 forskellige ansigtsudtryk som danserne benytter til at vise ni forskellige følelser.
Dag 17 - Husbåd i Backwaters
Efter tog, busser og hoteller skifter vi nu transportmiddel og indkvarteringsform, når vi tager på en stilfærdig rejse med risbåd i Keralas backwaters. Området er en labyrint af laguner, søer og menneskeskabte kanaler indenfor kysten. Vi checker ind på husbåde med 2-4 kahytter på hver og nyder stilheden efter de intensive dage. Den lille besætning sørger godt for os, og der serveres god mad og drikke.
Dag 18 - Ankomst til Kovalam
Det sidste stop på rejsen, Kovalam, når vi om formiddagen, og du har nu nogle dage til at samle indtrykkene, prøve den anderledes ayurveda-massage samt sole og bade.
Dag 19 - 20 - Sol- og badedage
Sol- og badedage i Kovalam. Den sidste aften mødes vi til en fælles afskedsmiddag.
Dag 21 - Hjemrejse og hjemkomst
Tre indholdsrige uger i Indien er forbi og det er tid til en tidlig afrejse fra Trivandrum mod Skandinavien. Du ankommer til Danmark samme eftermiddag lokal tid.